FRUITVEB 2013. / 27. naptári hét

Aktuális ágazati hírek

Megjelent az új földtörvény

A 2013. évi CXXII. törvény a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról ide kattintva letölthető!

A mezőgazdasági termelők által üzemeltetett gépjárművek útdíj fizetés alóli mentesülésének részletes feltételeiről

A Magyar Közlöny 111. számában megjelent a Kormány 243/2013 (VI.30) rendelete a mezőgazdasági termelők által üzemeltetett gépjárművek útdíj fizetése alóli mentesülésének részletes szabályairól, amely 2013. július 2-án lép hatályba.

A kedvezmény igénybe vételére azon mezőgazdasági termelő jogosult, amely – gazdálkodási formának megfelelően – a rendelet 1. vagy 2. mellékletében található ÖVTJ / TEÁOR kódoknak megfelelő tevékenységek egyikét fő tevékenységként végziés legutolsó lezárt évi eredmény kimutatása szerinti árbevételének / beszámolója vagy egyszerűsített éves beszámolója szerinti konszolidált nettó árbevételének legalább 50%-a a rendelet mellékletében felsorolt mezőgazdasági tevékenységekből származik. A termelői csoportok és termelői szervezetek közül azok jogosultak a kedvezményre, amelyek a 2. mellékletben meghatározott tevékenységet végzik.

A rendelet 1. és 2. melléklete szerinti mezőgazdasági tevékenységek:

ÖVTJ/ TEÁOR:0111010111Gabonaféle (kivéve: rizs), hüvelyes növény, olajos mag termesztése; 0112010112; Rizstermesztés; 0113010113 Zöldségféle, dinnye, gyökér-, gumósnövény termesztése

Az útdíj kedvezményt a melléklet 3. mellékletében szereplő termények (gabona félék, olajos magvak, zöldségek, dinnye) szállításához lehet igénybe venni.

Az útdíj fizetése alóli mentesülés a gyakorlatban úgy valósul meg, hogy a mezőgazdasági termelő kérelmére a jegyző egy hatósági bizonyítványt állít ki, amely a kérelmezőt feljogosítja a díjmentes viszonylati jegy vásárlására. Ez azt jelenti, hogy a kedvezmény akkor érvényesíthető, ha az útdíj elszámolására viszonylati jegymegváltásával kerül sor.

A jegyző által kiadott bizonyítványban szereplő díjmentesen igénybe vehető - székhely vagy lakóhely és a kérelmező használatában álló termőföld, tanya vagy telephely közötti - útdíjköteles elemi útszakaszok elhelyezkedése nem kötődik a jegyző illetékességi területéhez, de a mentesség nem vehető igénybe autópályákra. A hatósági bizonyítvány a kérelemben megjelölt termény betakarításának időtartamáig, de legfeljebb 30 napig lehet érvényes, július 1. és november 30. között. A díjmentesség kizárólag a mezőgazdasági termelő által üzemeltetett gépjárműre vehető igénybe.

A bizonyítvány kiállítása iránti kérelmet a székhely vagy lakóhely szerinti jegyzőhöz kell benyújtani.

A tájékoztató kibocsátásának időpontjában a NAK még nem rendelkezik pontos információval arról, hogy a jegyzők által kibocsátott hatósági bizonyítvány birtokában a mezőgazdasági termelő számára milyen módon lesz lehetséges a viszonylati jegy megváltása az értékesítési pontokon vagy az interneten.

Hangsúlyozottan felhívnánk mindenki figyelmét arra, hogy ameddig a mezőgazdasági termelők nem rendelkeznek a jegyző által kibocsátott hatósági bizonyítvánnyal, addig az útdíj törvény alapján keletkezett fizetési kötelezettségük fennáll, és a szabályok be nem tartása akár százezer Forintos nagyságrendű bírság kiszabását vonhatja maga után!

Az útdíj fizetési kötelezettség hatálya alá a 3,5 tonnánál nagyobb megengedett legnagyobb össztömegű tehergépkocsik és vontatók tartoznak, valamint az olyan járműszerelvények, amelyekben a felsorolt gépjárművek vontatnak pótkocsit, félpótkocsit. Minden esetben a vontató jármű legnagyobb megengedett össztömege számít, a vontatmány egyedül a nyerges vontatónál számít bele az össztömegbe. A mezőgazdasági vontatókra és lassú járművekre (traktorok, kombájnok) nem vonatkozik a díjfizetés, mivel ezek nem minősülnek tehergépkocsinak.

Az útdíj fizetéshez kapcsolódó jogszabályok:

> 2013. évi LXVII. törvény az autópályák, autóutak és főutak használatáért fizetendő, megtett úttal arányos díjról ide kattintva letölthető!

 > A 209/2013. (VI. 18.) Korm. rendelet az autópályák, autóutak és főutak használatáért fizetendő megtett úttal arányos díjról szóló 2013. évi LXVII. törvény végrehajtásáról ide kattintva letölthető!

>A 243/2013 (VI.30) rendelete a mezőgazdasági termelők által üzemeltetett gépjárművek útdíj fizetése alóli mentesülésének részletes szabályairól ide kattintva letölthető!

Több kedvezményt javasol az e-útdíjban a NAK

Több kedvezményt szeretne az agrárium szereplői számára a használatarányos útdíjjal kapcsolatban a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) ügyvezető elnöksége, ezért az érdekképviselet szerint újra kellene nyitni a mezőgazdasági termelők e-útdíj-kedvezményeit szabályozó kormányrendeletet. A NAK vezető testülete szerdai ülésén fogalmazta meg a javaslatot, amelyet Győrffy Balázs, a NAK elnöke azzal indokolt, hogy a rendelet nem szabályoz minden részletet, így több mezőgazdasági termelő és élelmiszeripari feldolgozó számára nem jelent valóságos kedvezményt; ezért a kormányrendelet tartalmát bővíteni kellene. Példaként említette, hogy a kedvezmény nem vonatkozik az élőállat-szállításra és a bérelt kamionok fuvarjaira sem. Az e-útdíjjal kapcsolatban Győrffy Balázs utalt arra, hogy amennyiben azt nem sikerül kedvező módon átalakítani az ágazatban tevékenykedők számára, úgy az növelheti az élelmiszerek árát. Erre a tejágazatot hozta példaként, ahol jelentős költségnövekedést jelent az e-útdíj bevezetése. A NAK kompromisszumként elfogadja, hogy a rendszer elindulása miatt szükség volt a gyors rendeletalkotásra és hogy a jogalkotónak tekintettel kell lenni a szűkös anyagi forrásokra, de az alábbi intézkedéssel megint a legálisan, jogkövető módon gazdálkodókat sújtja újabb teher – tette hozzá Győrffy Balázs elnök. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kezdeményezését szóban a testülettel szerdán együttműködési megállapodást aláíró, a kamarai választásokon közös jelöltlistát állító szervezetek is támogatták.

A hírhez kapcsolódóan tájékoztatjuk tagjainkat, hogy a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet csatlakozott ahhoz a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által indított kezdeményezéshez, mely az útdíjrendszer élelmiszergazdaságot érintő kérdéseinek újratárgyalását kéri a Kormányzattól. A Kormány 243/2013. (VI. 30.) Korm. rendelete biztosít ugyan bizonyos könnyítéseket a mezőgazdasági termelők részére, de azok a a folyamatos betakarítás és áruszállítás miatt a zöldség-gyümölcs ágazat szempontjából nehezen értelmezhetőek, főként, hogy a gyümölcs és gomba termékek ki is maradtak a rendelet mellékleteinek felsorolásából. A Termelői Csoportok és Termelői Szervezetek e-útdíjjal kapcsolatos problémái mellett a FruitVeB ezt is jelezte a Vidékfejlesztési Minisztérium részére.

Bővebben >>

Kiemelten ellenőrzik a zöldség és gyümölcs árusítását

Július 1-jétől a hatóságok kiemelten ellenőrzik a szezonális zöldségek és gyümölcsök árusítását – közölte a Csongrád Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságának vezetője. Hódi László elmondta, hogy a zöldség, gyümölcs forgalmazók és az őstermelők ellenőrzése egész évben folyamatosan zajlik, a nyári időszakban azonban kiemelten vizsgálják a szezonális termékek származását, az áruk megfelelő jelölését. A szakember egy szegedi utcai dinnyeárusnál a Nemzeti Adó- és Vámhivatal revizorai és a Csongrád Megyei Kormányhivatal szakigazgatási szerveinek munkatársai által végrehajtott ellenőrzés során elmondta, a leggyakrabban az áru nyomonkövethetőségével van probléma, az eladók nem tudják hitelt érdemlően igazolni a termékek származását. Az igazgató közölte, az ellenőrzések során az őstermelők által elkövetett szabálytalanságokkal is találkoznak. Az őstermelő saját termékeit árusíthatja egyszerűsített adminisztráció és kedvezményes adózás mellett, a zöldség-gyümölcs kereskedelem azonban bejelentésre kötelezett tevékenység. Petrik Sándor, a Csongrád Megyei Kormányhivatal Fogyasztóvédelmi Felügyelőségének vezetője elmondta, a hatóság munkatársai ellenőrzik az árfeltüntetést, a meghirdetett akciók valóságtartalmát, illetve igyekeznek kiszűrni a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot is. Az utcai zöldség és gyümölcsárusoknál vizsgálják többek között a hiteles mérőeszközök meglétét és azt is, hogy valóban hazai-e a magyarként meghirdetett áru – közölte a szakember.

Bővebben >>

Két hét múlva indul a dinnyeszezon

Két hét múlva indul a dinnyeszezon, a fogyasztók július közepétől extra lédús első osztályú magyar gyümölcsöt találnak a piacon és az üzletekben – hangzott el a Medgyesegyházán a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács szezonnyitó ülését követő sajtótájékoztatón.

A szezon két hetet csúszik a késői kitavaszodás és a csapadékosabb időjárás miatt. Az előzetes becslések szerint a termés 90 százaléka lesz első osztályú, a maradék tíz százalék másodosztályúként kerül az üzletekbe – mondta Simonka György (Fidesz), a térség országgyűlési képviselője. Felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar dinnye a tavalyi évhez hasonlóan a jogszabályban előírt szigorú minőségi paraméterek alapján kerül az üzletekbe és az osztályba sorolásnál a küllemi előírások mellett kiemelt szempont a gyümölcs cukortartalma.
Hozzátette: a dinnyeágazat szereplői a Vidékfejlesztési Minisztériumban csütörtökön találkoznak a nemzetközi áruházláncok képviselőivel, ahol a termelők a tavalyi évhez hasonlóan egyezségre törekszenek annak érdekében, hogy a nagy áruházláncok a tömegáruknál alkalmazott akciók helyett ismerjék el a felvásárlási árakban a minőségi, első osztályú szántóföldi gyümölcs előállítási költségeit, ami hektáronkénti 1,5-1,6 millió forint.
Ruck Márton, Medgyesegyháza polgármestere sikeresnek nevezte az ágazati szereplők összefogását 2012-ben. Elmondta: tavaly volt az első év, amikor a termelők nem panaszkodtak a dinnye minősítésére és az átvételi árra. A minisztérium szakmai segítsége és a dinnye hatásos reklámkampánya nagy segítség volt az értékesítésben. A hazai dinnyefogyasztás 2012-ben kétszerese nőtt az előző évvel összehasonlítva. A termés hatvan százalékát, mintegy 120 ezer tonna gyümölcsöt itthon fogyasztottunk el. A termelők 2012-ben kilogrammonként átlagosan 38-40-45 forint közötti árat kaptak a gyümölcsért. Az árban a kereskedők elismerték a minőségi dinnye előállítás költségét, ami hektáronként 1,5 -1,6 millió forint és mintegy tíz százalék körüli nyereséget.
A dinnyetermés 2013-ban várhatóan meghaladja a 250 ezer tonnát, 25 százalékkal lesz több, mint 2012-ben – mondta Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, a FruitVeB elnöke.

Bővebben >>

Görögdinnye forgalmazási-minőség szabvány

A görögdinnyére vonatkozó forgalmazási-minőség szabványt a 82/2004 FVM rendelet 4. számú melléklete tartalmazza, amelynek betartása kötelező ( http://www.eu-info.hu/mvh/index.asp?page=doc_detail&doc_id=35453). Felhívjuk azok figyelmét, aki még nem regisztrált volna a zöldség-gyümölcs forgalmazói adatbázisba, az tegye meg mihamarabb, mert például a budapesti nagybani piacra nem engedik be, ha nincs regisztrációs száma.

A dinnyeszabvány a NÉBIH honlapján ide kattintva megtekinthető!

Idén is lesz görögdinnye promóció a nagy áruházláncokban

Idén is lesz promóciós kampány a magyar görögdinnye népszerűsítésére az áruházláncokban a három éve kezdődött együttműködési folyamat eredményeként - jelentette be Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) parlamenti ügyekért felelős államtitkára. Az együttműködés legfontosabb célja, hogy a magyar vásárlók garantáltan jó minőségű, belföldi termesztésű görögdinnyét fogyaszthassanak. A dinnyetermelők és a szakmai, valamint az érdekképviseleti szervezetek, továbbá a nagy áruházláncok képviselői egyeztettek a minisztériumi szakemberekkel - Budai Gyula vezetésével -, hogy idén miként népszerűsíthető a tavalyinál is eredményesebben a magyar görögdinnye. Tavaly a promóció hatására a magyar görögdinnyéből többet adtak el belföldön, mint külföldön. Korábban ez fordítva volt - emlékeztetett az államtitkár. Budai Gyula közölte: 2012-ben csaknem ötezer hektáron 171 ezer tonna görögdinnye termett. Az idén várhatóan a termés ennél jobb lesz, elérheti a 250 ezer tonnát is. A dinnyetermő terület nagysága országosan mintegy 15 százalékkal nőtt a múlt évihez képest - tette hozzá Simonka György fideszes képviselő, az ország legjelentősebb dinnyetermelő területének, a Békés megyei régiónak a képviseletében. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy az idei görögdinnyeszezon kezdetétől koncentrált ellenőrzésre számíthatnak az eladók a nagybani piacon és az utak mentén is. Az ellenőrök szigorúan nézik majd például az árun található, a származási helyre vonatkozó megjelölést. Az ellenőrzések a szezon kezdetétől a szezon végéig tartanak – jelezte. Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) elnöke arról beszélt, hogy a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt az idei dinnyeszezon a szokásosnál mintegy két héttel később, július 20-án kezdődik. Ekkortól kereshetik a vásárlók az áruházláncok üzleteiben a magyar görögdinnyét. A FruitVeB elnöke elmondta: a nemzeti dinnyeprogram eredményeként sikerült megállítani a görögdinnye termőterületének csökkenését az országban, az idén már érzékelhetően nőtt a termőterület nagysága, az idén eléri az 5600-5700 hektárt. Az együttműködésnek köszönhetően Magyarországon a görögdinnye-fogyasztás számottevő mértékben nőtt, a megtermelt gyümölcs több mint felét már belföldön fogyasztják el - tette hozzá. Simonka György a termelők nevében elmondta, hogy Békés megyében a javuló feltételeknek köszönhetően a dinnye termőterülete az országos átlagot meghaladó mértékben, 20-25 százalékkal növekedett. Ezt a képviselő az együttműködés első eredményének tulajdonította. Felhívta továbbá a kereskedők figyelmét: követeljék meg a termelőktől a jó minőségű, első osztályú áru szállítását. Hasznosnak ítélte, hogy a dinnye minőségét ellenőrzéseivel garantálja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Ezt annak érdekében teszi, hogy ne kerülhessen külföldről behozott, átcímkézett termék a magyar áru közé. Az országgyűlési képviselő jelezte, hogy a termelők szeretnének könnyítést kapni az e-útdíj fizetésében költségeik mérséklése érdekében.

Bővebben >>

FruitVeB online felmérés a sárgarépa fogyasztásról

A FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet felmérést készít a magyar lakosság sárgarépa-fogyasztási szokásairól, Kérjük, segítse a felmérés sikerét a honlapon található kérdőív kitöltésével:www.kerdoivem.hu/kerdoiv/628455120/

Segítő közreműködését előre is köszöni a FruitVeB Csapata!

Üzleti ajánlatok

Marillen Gyümölcsfeldolgozó Kft. üzleti ajánlata – Gyümölcsfelvásárlás feldolgozás céljából

A Marillen Gyümölcsfeldolgozó Kft. magyar származású sárgabarackot, később őszibarackot és szilvát vásárol ipari feldolgozásra/velőzésre. Érdeklődni a következő elérhetőségeken lehet:

Buszlai István +36 30/655-23-98
 buszlai.istvan@marillen.hu
telefon: +36 76/463-343
fax: +36 76/463-342
www.marillen.hu

Magro.hu online mezőgazdasági piactér – Új üzleti partnerek a Magro-n

Az egy éve indult Magro.hu online mezőgazdasági piactér elsősorban gabonafélék, zöldségek és gyümölcsök kereskedelmét támogatja. Indulása óta 160 ezer termelő és felvásárló kereste fel a Magrot és havonta átlagosan 30 ezren látogatják. Ennek köszönhetően eddig összesen 200 ezer tonna zöldség- és gyümölcsajánlat került ki rá. Használatával sok új üzleti partnert ismerhet meg és jó üzleteket köthet, nagyobb árbevételre tehet szert. Nem gyorsan romló vagy ipari zöldség és gyümölcs esetében jó alternatívát kínál a kereskedésben. Próbálja ki Ön is, kattintson ide:  http://www.magro.hu

Pályázatfigyelő

80,8 millió forintos pályázat génmegőrzésre

A hazai mezőgazdaság sokszínűségének megőrzése érdekében a Vidékfejlesztési Minisztérium kiemelten fontosnak tartja a genetikai erőforrásaink, mint nemzeti örökségünk megóvását. A biológiai alapok, a genetikai változatosság védelme a hazai mezőgazdaság jövője szempontjából alapvető fontosságú, hiszen ezek jelentik az alapját új, a változó körülményekhez alkalmazkodni képes fajták nemesítéséhez, tenyésztéséhez. Ennek érdekében a vidékfejlesztési miniszter az állami génmegőrzési feladatok ellátására 2013-ban is pályázatot hirdet. A támogatásra 80,8 millió forint áll rendelkezésre.
A támogatás fő célja a mezőgazdasági, kertészeti, erdészeti termelés hazai növényi biológiai alapjainak, genetikai anyagainak megőrzése, fenntartása és fejlesztése, valamint bizonyos őshonos mezőgazdasági állatfajták génmentése, megőrzése, fenntartása és védelme. A támogatásra a nemzeti génvagyon részét képező, a Növényi Diverzitás Központ által nyilvántartott növényi génkészlettel (beleértve a mezőgazdasági jelentőségű mikroorganizmusokat is), vonal- és fajtagyűjteménnyel, vagy törzsültetvénnyel, törzsgyűjteménnyel rendelkező jogi személyek, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok, egyéni vállalkozók, civil szervezetek, társadalmi szervezetek, alapítványok, közalapítványok jogosultak. A felhívásban megadott őshonos mezőgazdasági állatfajták esetében támogatás olyan esetben adható, ha az adott faj vagy fajta európai uniós forrásból nem kaphat támogatást. A támogatáshoz nem szükséges önerő, a megítélt támogatási összeg folyósítása a pályázati felhívásban foglaltak szerint történik.
A pályázat benyújtásának határideje: 2013. augusztus 3.

A pályázati kiírás ide kattintva letölthető!

Bővebben >>

Megjelent a Tanyafejlesztési Program új kiírása

Megjelent a vidékfejlesztési miniszter Tanyafejlesztési Program előirányzat keretében nyújtott támogatás 2013. évi igénybevételének feltételeiről szóló 56/2013. (VI. 29.) VM rendelete.

A 56/2013. (VI. 29.) VM rendelete ide kattintva letölthető!

Programajánló

Mikroöntözés, Tápoldatozás, Automatizálás Konferencia--Kőkapu, 2013. július 11-12.

TÉSZ-ÉSZ Nonprofit Kft. a FruitVeB-bel, és a NETAFIM nemzetközi öntözéstechnológiai céggel közösenmikroöntözés, tápoldatozás, automatizálás a gyümölcsültetvényekben témában konferenciát szervez,

Időpont:2013. július 11-12. (csütörtök-péntek)
Helyszín: Kőkapu

Jelentkezési határidő: 2013. július 8. (hétfő)

 

Integrált és ökológiai gyümölcstermesztési Konferencia – Gutorfölde, 2013. július 25.

Ezúton szeretnénk előzetesen tájékoztatni, hogy a TÉSZ-ÉSZNonprofitKft. az ÖkológiaiMezőgazdaságiKutatóintézettel (ÖMKi) közösen az integrált és ökológiai gyümölcstermesztés témában megkezdte egy