FRUITVEB 2013. / 22. naptári hét

Aktuális ágazati hírek

Pénteken lejár az élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallási határideje

Az élelmiszerlánc valamennyi szereplőjét érintő élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallási kötelezettségnek 2013. május 31-ig lehet a törvényi szabályozásnak megfelelően eleget tenni. A határidőt követően megkezdődik a bevallási időszak lezárása, majd a beadott bevallások alapján a fizetési értesítők generálódnak. A dokumentumokat idei évben is a bevallási felületről lehet elérni. Folyamatos feldolgozás mellett a fizetési értesítők feltöltése június végére várható. A felügyeleti díj megfizetése két egyenlő részletben történik. Az első részletet – azaz a díj 50%-át – 2013. július 31-ig, míg a másodikat 2014. január 31-ig kell átutalni a NÉBIH 10032000-00289782-30006016 számú, elkülönített célszámlájára. Amennyiben még nem készítette el bevallását, kérjük, tegye meg a bevallási időszak határidejének lejárta előtt. A bevallással kapcsolatos kérdésekben a NÉBIH Felügyeleti-díj Ügyfélszolgálata a 06-1/336-9024-es telefonszámon, vagy a  felugyeletidij@nebih.gov.hu elektronikus levélcímen áll az ügyfelek rendelkezésére.

Bővebben >>

Elkezdődött a 2014-2020-as időszak stratégiai tervdokumentumainak kidolgozása a VM-ben

Több munkacsoportban, széles szakértői bázisra támaszkodva kezdődött el a 2014-2020-as uniós költségvetési időszak tervezéséhez kapcsolódó ágazati stratégiák és hatástanulmányok kidolgozása a Vidékfejlesztési Minisztériumban és a tárca háttérintézményeiben – jelentette be V. Németh Zsolt, a szaktárca vidékfejlesztésért felelős államtitkára budapesti sajtótájékoztatóján. V. Németh Zsolt elmondta, hogy az Új Széchenyi Terv Államreform Operatív Programja adott lehetőséget, hogy a kormány összesen 1,1 milliárd forint értékben stratégiákat és hatástanulmányokat készíttessen el a 2014-től kezdődő hétéves európai uniós programozási időszak megalapozásához. A pályázaton, melyen mind a nyolc minisztérium részt vett, a vidékfejlesztési tárca 140 millió forintos forráshoz jutott. A 2014-től kezdődő hétéves európai uniós költségvetési időszak vidékfejlesztési programjának tervezése 2012-ben elkezdődött. A munka támogatására 2012 szeptemberében a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) pályázatot nyújtott be az Államreform Operatív Program 1. 1. 19. számú, „Hatásvizsgálatok és stratégiák elkészítése” című felhívására, amelyet a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség támogatásra érdemesnek ítélt. A projekt az Új Széchenyi Terv részeként, az Európai Unió pénzügyi támogatásával, az Európai Szociális Alap és Magyarország költségvetésének társfinanszírozásával valósul meg. A projekt irányítását és a menedzsment feladatokat a Nemzeti Agrárszaktanácsadási, Képzési és Vidékfejlesztési Intézet látja el. A stratégiai tervdokumentumok kidolgozásának célja, hogy a tárca a 2014-2020-as költségvetési ciklusban az európai uniós forrásokat a lehető leghatékonyabban, a magyar vidék és a hazai gazdatársadalom érdekeit legmesszebbmenőkig figyelembe véve használja fel. A pontos tervezéshez szükség van ágazati stratégiákra és hatástanulmányokra, amelyeket a szakemberek a VM feladatkörébe tartozó legfontosabb területekről, a különböző államtitkárságok szakmai felügyeletével készítenek el – hangsúlyozta V. Németh Zsolt.

Bővebben >>

Mérföldkőhöz érkezett a magyar gyümölcsipar - poszméheket teszteltek Érden

Többletbefektetés, biztosabb siker – foglalhatjuk össze röviden az Állami Gyümölcstermesztési Kutatóintézet legújabb kísérletének eredményét, mely során hazánkban először poszméhekkel végeztek irányított keresztezést a cseresznyenemesítésben. A dongók a speciális körülmények ellenére is sokkal hatékonyabbnak bizonyultak, mint az emberi kezek. A kutatók idén a kézi beporzás mellett egy - a gyümölcsnemesítésben - teljesen egyedülálló módszert is kipróbáltak az Intézet érdi kísérleti telepén, az Elvira Majorban. A hagyományos emberi kezek által történő gondos beporzás mellett külön erre a célra vásárolt poszméhekkel tesztelték a cseresznye-keresztezéses nemesítést. Ez a kísérlet azért is egyedülálló, mert ilyen speciális módszerrel Magyarországon nem alkottak még új gyümölcsfajt. Már a beporzás után látni lehetett, hogy sokkal hatékonyabb így a munka, hiszen míg a kézzel történő beporzás során csupán egy-egy ág virágait zacskózzák le a szakértők, addig az izolált hálók között a méhek egy teljes fát képesek beporozni, így növelve a kísérletek hatékonyságát. „Nagyon elégedettek vagyunk az első poszméhes nemesítéssel, a jövő évben is szeretnénk folytatni ezt a módszert, hiszen a méhek sokkal hatékonyabban végzik el ezt a feladatot, még annak ellenére is, hogy speciális körülményeket teremtünk nekik a beporzáshoz.” – összegezte Szügyi Sándor. Az Állami Gyümölcstermesztési Kutatóintézet munkája nem csupán gyümölcstelepítési tanácsadásból áll, hanem szaporítóanyagok gyártásából, valamint fajtanemesítésből is. Az itt dolgozó szakemberek különleges módszerekkel és hosszú évek türelmes munkájával olyan kivételes fajokat hoznak létre, amelyek új irányt mutatnak a magyar gyümölcstermesztésben. „A kutatóintézet jelen pillanatban 24 bejegyzett cseresznyefajtával rendelkezik, ami azt jelenti, hogy eddig 24 olyan különböző fajtát sikerült előállítani a legjobbak keresztezéséből, melyek legalább egy tulajdonságban eltérnek az előző fajtáktól. A fajtajelöltek vizsgálatánál számos tulajdonságot figyelembe vesznek (virágzási idő, érési idő, gyümölcstulajdonságok stb.), majd több éven keresztül tesztelik azokat, amíg egy-egy új faját hivatalosan is jegyzékbe vesznek.” – egyszerűsítette le a hosszú procedúrát Szügyi Sándor.

Bővebben >>

Zöldség- és gyümölcsfeldolgozó üzemet adtak át Solton

Új zöldség- és gyümölcsfeldolgozót létesített Solton több mint 60 millió forint beruházással a Solti Tanyasi Piac, Turisztikai, Feldolgozó és Értékesítő Szövetkezet. Holczmann Mihály ügyvezető elnök kedden, a létesítmény avatását követően az MTI-nek elmondta: a szervezet 57 millió forintot nyert a fejlesztésre a 2012. évi Tanyafejlesztési Program pályázatán. A mintegy 63 millió forint összértékű beruházás önerejét a szövetkezet tagjai biztosították. Ebből a forrásból felújítottak egy használaton kívüli épületet, gépeket és technológiát telepítettek, és egy szállítójárművet is vásároltak – tette hozzá. Jelezte: kedden elkezdődött a próbaüzem, a tényleges termelés várhatóan szeptemberben indul. Az elnök közölte: az üzem létrehozásával részint a Solt környéki tanyákon élő családoknak teremtenek lehetőséget termékeik piacra juttatására, részint integrátori szerepet is betöltenek majd a térség mezőgazdasági kistermelői között. A beruházással lehetővé vált a 25-30 kilométerről beszállított helyi, egészséges tanyasi zöldségek és gyümölcsök korszerű feldolgozása és csomagolása, valamint eljuttatása a környékbeli közintézmények közüzemi konyháira, illetve piacaira. Az ügyvezető elnök szerint az előzetes egyeztetések alapján 30-40 beszállítóval számolnak, és áruikat zömmel 50 kilométeres sugarú körben értékesítik majd. Már a fővárosban is tárgyalnak lehetséges vásárlókkal, a későbbiekben pedig a környező panziók és éttermek kiszolgálását is lehetségesnek tartják. Holczmann Mihály elmondta: kezdetben 4-5, később 8-10 ember számára teremtenek új munkahelyet. Az eseményen jelen volt Tóth Katalin, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) helyettes államtitkára, aki a szaktárca közleménye szerint köszöntőjében ismertette: az elmúlt két évben összesen 434 pályázónak közel 2,4 milliárd forint támogatást nyújtó Tanyafejlesztési Programban Bács-Kiskun megye települései szerezték meg a legtöbb támogatást, a teljes kiosztott összeg több mint felét. Az egyik legnépszerűbb cél a tanyai termékek piacra jutásának elősegítése volt. Ennek keretében összesen 36 pályázat részesült közel 1,2 milliárd forint támogatásban. Soltról a Tanyafejlesztési Program eddigi két éve során 5 nyertes támogatási igényt nyújtottak be, összesen közel 73 millió forint értékben. Az idei, két új célterülettel kibővült programra várhatóan június második felétől július végéig pályázhatnak az érintettek - ismerteti a közlemény.

Bővebben >>

A méhek egészsége: december 1-jétől az egész Unióban korlátozzák a növényvédő szerek használatát

A Bizottság a mai napon a neonikotionidok családjába tartozó három növényvédő szer használatára vonatkozó korlátozást fogadott el. Ezekről a szerekről (klotianidin, imidakloprid és tiametoxám) megállapítást nyert, hogy káros hatással vannak Európa háziméh-populációjára. Ez a korlátozás 2013. december 1-jén lép hatályba, és legkésőbb két éven belül felülvizsgálják. A korlátozás olyan növényvédő szereket érint, amelyeket a méhek és egyéb, beporzást végző rovarok számára vonzó növények és gabonafélék kezelésére használnak. „A múlt hónapban ígéretet tettem arra, hogy az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság tudományos véleményében azonosított számos kockázatból kiindulva minden tőlem telhetőt megteszek háziméh-populációnk védelme érdekében. Azzal, hogy a mai napon elfogadtuk ezt a korlátozást, teljesült az ígéret, ami újabb mérföldkövet jelent háziméheink egészségesebb jövője érdekében. A méhek két tekintetben is fontos szerepet játszanak: nemcsak méztermelők, hanem elsődleges beporzók is. A beporzások körülbelül 80 %-a a méhek tevékenységének köszönhető – ez a folyamat természetes úton történik és költségmentes” – nyilatkozta Tonio Borg, egészségügyi és fogyasztópolitikai biztos. A mai napon hozott intézkedés része a Bizottság arra irányuló átfogó stratégiájának1, hogy kezelje az európai méhpopuláció csökkenésének problémáját. A méhek egészségére vonatkozó stratégia 2010-es közzététele óta számos intézkedés meghozatala történt meg vagy van folyamatban. Idetartoznak a következők: egy, a méhek egészségével foglalkozó európai uniós referencialaboratórium kijelölése, a nemzeti méhészeti programok uniós társfinanszírozásának növelése, 17 önkéntes tagállamban végzendő felügyeleti tanulmány társfinanszírozása (erre 2012-ben 3,3 millió eurót különítettek el), továbbá olyan uniós kutatási programok, mint a BeeDoc és a STEP, amelyek a méhek fogyásáért okolható többtényezős szempontokat vizsgálják. A tagállamoknak az uniós korlátozások teljesítése érdekében 2013. szeptember 30-ig vissza kell vonniuk vagy módosítaniuk kell a jelenlegi engedélyeket. A jelenlegi készletek használatát legkésőbb november 30-ig engedélyezhetik. Akorlátozások megfelelő alkalmazásáért a nemzeti hatóságok felelősek. Amint új információk állnak rendelkezésre, de legkésőbb 2 éven belül a Bizottság a legújabb tudományos és technikai vívmányok figyelembevétele érdekében felülvizsgálja ezt a korlátozást.

Bővebben >>

FruitVeB online felmérés a sárgarépa fogyasztásról

A FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet felmérést készít a magyar lakosság sárgarépa-fogyasztási szokásairól, Kérjük, segítse a felmérés sikerét a honlapon található kérdőív kitöltésével:www.kerdoivem.hu/kerdoiv/628455120/

Segítő közreműködését előre is köszöni a FruitVeB Csapata!

Pályázatfigyelő

MVH közlemény a csekély összegű (de minimis) támogatások támogatástartalmának nyilvántartásba vételi eljárásáról

Az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt. által meghirdetett egyes Hitelprogramok keretében nyújtott kedvezményes kamatozású hitelhez, kamattámogatáshoz, valamint az Agrár-Vállakozási Hitelgarancia Alapítvány, illetve a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. által nyújtott intézményi kezességvállaláshoz kapcsolódó csekély összegű (de minimis) támogatások támogatástartalmának nyilvántartásba vételi eljárásáról szóló MVH közlemény ide kattintva letölthető!

Üzleti ajánlatok

INOPOWER jégvédelmi ágyú

Két évtizedes, fejlesztő munka eredményeként alakítottuk ki jégvédelmi ágyúnkat. Ez a jégágyú – elődeihez képest – a technológia sokkal magasabb fokán áll:

  • acetiléngázzal működik, mely a legnagyobb energiatartalmú gáz, így sokkal nagyobb erejű robbanásokat és lökéshullámokat képes produkálni,

  • a robbanások 6-7 másodpercenként ismétlődnek, így a lökéshullámoknak folyamatos az „utánpótlása”,

  • rendelkezésre állnak a korszerű meteorológiai előrejelző rendszerek és műszerek, melyek lehetővé teszik a viharfelhők korai észlelését és az ágyú időben történő elindítását.

A védett terület 500-600 m sugarú kör, azaz 70-80 ha. Üzemeltetése egyszerű, kézzel vagy telefonhívással is indítható, üzemeltetési költsége alacsony. Szállítási határidő: 1-3 hét.

Az „Inopower” jégágyú forgalmazása 2003 őszén kezdődött. Európában jelenleg mintegy 180, Magyarországon 15 jégágyú üzemel.

Kapcsolattartó: Dr. Apáti Ferenc / tel.: +36/70-3890-556 /  apatifefe@freemail.hu

Az INOPOWER jégvédelmi ágyú bemutatkozó anyagát a hírlevél melléklete tartalmazza!

Programajánló

Szerbiai szakmai tanulmányút – 2013. június 17-18. – rövid jelentkezési határidő

A TÉSZ-ÉSZ Nonprofit Kft. a FruitVeB-bel közösen 2013. június 17-18. között szakmai tanulmányutat szervez az észak-szerbiai zöldség-gyümölcstermesztés megtekintésére. Jelentkezési határidő:2013. június 7. (péntek)

A szakmai tanulmányút meghívóját a hírlevél melléklete tartalmazza!

Meggyfesztivál 2013 – Kecel, június 7-8.

Új helyszínen, a Városi Könyvtár melletti parkban kerül megrendezésre a negyedik Meggyfesztivál június második hétvégéjén. A szervező Fresh Fruit TÉSZ stábja lázasan készül, és azt ígérik: a hangulat a régi lesz! A fesztivál célja mindig ugyanaz: felhívni a figyelmet a meggyre úgy, hogy közben jól érezzük magunkat – vallják a szervezők. A térség jellegzetes gyümölcse a meggy, amely Kecelen és környékén nagy termesztési múltra tekint vissza, és jelenleg is az egyik biztos megélhetési forrása az itt élőknek. Ezért különösen fontos a meggy népszerűsítése. A rendezvény fő szervezője a régió egyik legnagyobb gyümölcsintegrátora, a keceli Fresh Fruit TÉSZ. Idén is több oldalról járjuk körbe a „meggy-témát”. A Művelődési Házban június 7-én, 10:00 órától szakmai konferenciát tartanak, amelyre az ország minden tájáról érkeznek szakemberek, termelők. A program szakmai előadásait a FruitVeB szervezi, több agráregyetemmel együttműködve. Aktuális pályázati lehetőségekről a Keceli Meggyfesztivál fővédnöke, Font Sándor, az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának elnöke fog előadást tartani – mondta el Juhos Csaba, a Fresh Fruit TÉSZ elnöke.

A meggy termékbizottsági ülés és szakmai konferencia programját a hírlevél melléklete tartalmazza!

Paradicsomhajtatás időszerű kérdései konferencia -- 2013. június 13.

A TÉSZ-ÉSZ Nonprofit Kft. a FruitVeB-bel közösen 2013. június 13-án paradicsomhajtatás témában szakmai konferenciát és gyakorlati bemutatót szervez Ópusztaszeren. Jelentkezési határidő: 2013. június 10. (hétfő)