FRUITVEB 2013. / 20. naptári hét

Aktuális ágazati hírek

Támogatáscsökkentés mellett de június 10-ig még van lehetőség az egységes kérelem beadására

A FruitVeB felhívja a gazdálkodók figyelmét, hogy akik eddig még nem tették meg, azok június 9-ig (ebben az évben június 10-ig) munkanaponként 1%-os támogatáscsökkentés mellett még adják be egységes kérelmeiket. Azok akik már beadták, de hiányosan, vagy téves adatokkal, tehát egyszerűen csak hibáztak, azok kérelmeiket még május 31-ig (ez évben június 2-ig) még szankciómentesen módosíthatják, azaz további területek felvitele lehetséges. Amennyiben valamely jogcím bejelölését elfelejtették úgy sajnos arra vonatkozóan a szankciós beadás lehetősége áll fenn, de még mindig élhetnek a kérelmezéssel Ha május 31-ig sem sikerül az egyes támogatáshoz kapcsolódó többletigényeket tisztázni, úgy a módosítás munkanaponként 1 %-os támogatáscsökkentés mellett június 9-ig (ebben az évben június 10-ig) még végrehajtható.

Bővebben >>

Nőtt a dinnye vetésterülete

Befejeződött a dinnye ültetése és vetése, 2013-ban a termelők tíz százalékkal nagyobb területen termelnek dinnyét, mint tavaly – tájékoztatta Simonka György, a magyar zöldség-gyümölcstermékek népszerűsítésével megbízott miniszteri biztos, a dél-békési térség fideszes országgyűlési képviselője az MTI-t kedden. A szántóföldi gyümölccsel beültetett és elvetett terület nagysága országosan meghaladja az ötezer hektárt, erre évek óta nem volt példa – hangsúlyozta a miniszteri megbízott. Kiemelte: Magyarország legnagyobb dinnyetermelő térségében, Békés megyében mintegy tíz százalékkal nőtt dinnye területe 2013-ban, az előzetes becslések szerint 3500-4000 hektár között lesz május végén a terület végleges nagysága. Hozzátette: Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a szántóföldi gyümölcs területe közel húsz százalékkal nagyobb, mint tavaly volt, Heves megyében és a jászsági térségben hasonló lesz az előző évihez. Július elsejétől lesz elegendő és jó minőségű hazai görögdinnye a piacon – hangsúlyozta a miniszteri megbízott. Kifejtette: a meleg és napsütéses időjárás kedvez a növénynek, a késői kitavaszodás okozott kisebb problémákat. A korai palánták kisebb része a hideg és a napfény hiánya miatt túlnőtte magát, kiültetésre alkalmatlanná vált, a termelőknek a nevelőházakban új palántákat kellett nevelniük. Az életképesebbek a hajtások visszacsípésével regenerálódtak. 2010 előtt a gyümölcs 30-40 százalékát értékesítették a termelők a hazai piacon, 2012-ben már a hatvan százalékát. A piaci előrejelzések szerint 2013-ban a hazai piac további bővülése várható. A dinnye átlagos terméshozama 2012-ben 4-4,5 tonna között alakult hektáranként, a termelők egy hektáron kétmillió forint árbevétel mellett átlagosan ötszázezer forint jövedelmet realizáltak. A dinnyeágazat az igénybe vett agráripari és egyéb szolgáltatásokkal együtt országosan 15 ezer család számára nyújt megélhetést, Békés megyében kilencezer család részére.

Bővebben >>

Elérhető az új földforgalmi törvény tervezete

Kormányportálon olvasható az új földtörvénynek a Vidékfejlesztési Minisztérium által javasolt, véglegesnek szánt szövege. Jövő héten a parlament mezőgazdasági bizottsága elé kerül, és így az Országgyűlés a tavaszi ülésszakon el is fogadhatja az új földtörvényt. Az új földforgalmi szabályozás célja a családi gazdaságok megerősítése, korszerű európai mezőgazdasági modell kialakítása és versenyképes nemzeti agrárgazdaság megteremtése. A termőföld Magyarországon azé lesz, aki megműveli: kizárólag földműves juthat termőföld-tulajdonhoz illetve földműves és mezőgazdasági termelőszervezet haszonbérlethez. Az új földtörvény lesz a Vidék Magyarországának Alaptörvénye.

Az új földforgalmi törvény tervezete ide kattintva letölthető!

Bővebben >>

Átalány termékdíjat fizethetnek az alacsony kibocsátók

Egyszerűsödnek a termékdíjjal kapcsolatos kötelezettségek a vállalkozók számára a Kormány döntésének köszönhetően. Jelenleg összesen 14 ezer vállalkozásnak kell termékdíjat fizetnie. Az érintettek a csekély mennyiségű kibocsátók, vagyis akik a termékdíjas összkibocsátás egy százalékánál is kisebb mennyiségű terméket bocsátanak ki. Ők a csekély mennyiségű csomagolást forgalomba hozók és a mezőgazdasági termelők mellett szintén átalányt fizethetnek 2014. január 1-től. A módosítással csökken a kis-és közepes vállalkozások adminisztrációja és az ehhez kapcsolódó költség. Az intézkedéssel több ezer kisadózó kerülhet a kisebb adminisztrációt jelentő rendszerbe. A módosítás indoka az Egyszerű Állam Program teljesítése, melynek céljai közt szerepel az adminisztrációcsökkentés és az átalányrendszer kibővítése.

Bővebben >>

Döntött a Kormány a nitrátérzékeny területek besorolásáról

Az Európai Unió nitrát irányelve a vizek védelmében előírja, hogy négyévenként felülvizsgálni, és szükség esetén kiegészíteni, módosítani kell a nitrátérzékeny területek listáját. Európai uniós kötelezettségünknek eleget téve Magyarország a nitrátérzékeny területek listáját felülvizsgálta, és kijelölte az újakat. A nitrogén tartalmú vegyületek, (trágyák, hígtrágyák, műtrágyák, szennyvíz, szennyvíziszap) kijuttatása a művelés alatt álló területekre tápanyag-utánpótlást jelent a növényeknek, ugyanakkor a nem megfelelő időben és mennyiségben kijuttatott trágya környezetterhelést okozhat. A nitrát nem tud erősen kötődni a talajhoz, és könnyen oldódik a vízben, ezért az a nitrátmennyiség, amelyet nem vesznek fel a növények, elszivároghat a talajvízbe, vagy a folyókba. Nitrátérzékenynek számítanak azok a területek, amelyek geológiai, talajtani adottságaik, a területhasználat vagy a vizek magas nitráttartalma miatt annak minősülnek. A környezet megóvása érdekében Magyarország vállalta a kijelölt nitrátérzékeny területek bővítését az ország területének 68-69 százalékára.
A módosítás 2013. szeptember elsejétől hatályos, de csak 2014. szeptember elsejétől kell végrehajtani az újonnan átminősített területeken a helyes mezőgazdasági gyakorlatot.

Bővebben >>

Rosszul kezdődött a szezon a paprika- és paradicsomtermelőknek

Rosszul kezdődött a szezon a hajtatott paprikát és paradicsomot termelők számára, a kedvezőtlen időjárás mellett az olcsó import is nehézségeket okozott számukra - hangzott el a Syngenta Kft. és az Árpád Agrár Zrt. rendezvényén. A rendezvényről kiadott közlemény ismerteti: a magyar termelők mintegy ezerötszáz hektáron termelnek hajtatott paradicsomot és paprikát. A hosszúra nyúlt tél nagyobb fűtési és világítási költséggel járt számukra, a kedvezőtlen körülmények a növények számára sem biztosították az optimális feltételeket, emiatt rossz minőségben, hiányosan kötöttek termést. A gombás betegségek is a megszokottnál nagyobb veszélyt jelentettek. Az olcsó mediterrán import szintén hátrányosan érintette a termelőket. Örvendetes ugyanakkor, hogy a termesztés technológiai színvonala évről-évre emelkedik - húzza alá a közlemény. A fórumon megállapították: a profitábilis termesztéshez egyre magasabb színvonalon kell termelni, ez a versenyképesség legfontosabb eleme. A magyarországi termelők ugyanis európai, észak-afrikai és közel-keleti versenytársak olcsó termékeivel versenyeznek az év jelentős részében. A közlemény kitér arra, hogy egyre több paradicsomtípus jelenik meg a piacokon, paprikában szintén nagyobb a változatosság, mint korábban. Ezekben a növényekben viszont a betegségek, kártevők is igen gyakoriak, amelyre csak a hatékony, az előre megtervezett védekezés lehet az ellenszer. Magyarországon ma kevesebben foglalkoznak paprika- és paradicsom-termesztéssel, mint 15-20 évvel ezelőtt. Hajtatott paradicsomtermesztés megközelítőleg 410 hektáron, míg paprikatermesztés mintegy 1000 hektáron folyik. A termésátlag változó: paradicsom esetében négyzetméterenként 10 kilogrammtól 55 kilogrammig terjednek. Paprika esetében a termésátlagok négyzetméterenként 10-25 kilogramm között mozognak. A leszüretelt zöldség mennyisége nagyban függ a termesztési módtól és a termesztés technológiai színvonalától. A szántóföldi vetőmagok, valamint zöldség- és virág vetőmagok nemesítésével, előállításával és forgalmazásával foglalkozó Syngenta elkötelezett az iránt, hogy a magyarországi termelők megőrizzék, növeljék a versenyképességüket - hangsúlyozta a közleményben Czigány Tibor, a Syngenta ügyvezető igazgatója. Az Agrár Árpád Zrt.-vel közösen szervezett szentesi rendezvény célja az volt, hogy friss információkat osszanak meg a gazdálkodókkal, és megoldást kínáljanak olyan problémákra, mint a klímaváltozás, valamint az új kártevők és kórokozók elleni védekezés - ismerteti a közlemény.

Bővebben >>

Megújult a Garden, a magyar gyümölcslé

Egy dinamikus fiatal vállakozó Dulai János, a Garden Csoport tulajdonosa áll az ízletes, teljes egészében magyar gyártású, 100%-os gyümölcslevek és a kiskőrösi régióban tervezett integrált zöldberuházás mögött. A Garden Csoport (társvállalkozása a Körös-KerTÉSZ Zrt.) már hosszú évek óta Magyarországon megtermelt zöldségeket és gyümölcsöket értékesít mind a hazai piacon, mind külföldön. A megtermelt gyümölcsökből az elmúlt pár évben a cégcsoport elkezdett préselt gyümölcsleveket is előállítani. Az eddig kizárólag 3 és 5 literes dobozos csomagolásban kapható gyümölcslevek már eddig is népszerűek voltak az egészségtudatos vásárlók körében, hiszen ezekben az italokban nincsen se tartósítószer, se mesterséges színezék, se ízfokozó, sem pedig hozzáadott cukor. A Garden gyümölcslevekben semmi más nem található, mint a gyümölcsök kipréselt leve. Az eljárás, amivel ezeket a gyümölcsleveket készítik egyszerűnek tűnik, hiszen a présgép segítségével a minőségileg átválogatott gyümölcsökből kipréselik a levet, majd egy rövid pasztőrizálás után a lé a dobozokba kerül. A látszólagos egyszerűség és az egészséges gyümölcslé azonban egy hosszú gépsornak köszönhető, amelyet Kiskőrösön üzemeltet a vállalat. Itt magyar gyümölcsökből, magyar munkaerő segítségével állítják elő a termékeket, amelyeket egyelőre hétféle ízben - alma, meggy, körte, barack, piros ribiszke, homoktövis - lehet kapni. Időszakosan, például karácsony környékén, kapható limitált kiadású almalé fahéjjal és vaníliával ízesítve, máskor pedig szőlőlé is. "Nagyon fontos, hogy csak olyan magyar termelőktől vegyünk gyümölcsöt, akik jó minőségű árut termesztenek és szigorúan betartják a növényvédelmi előírásokat.

Bővebben >>

FruitVeB online felmérés a gyümölcslé fogyasztásról

A FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet felmérést készít a magyar lakosság gyümölcslé fogyasztási szokásairól, Kérjük, segítse a felmérés sikerét a honlapon található kérdőív kitöltésével: www.kerdoivem.hu/kerdoiv/626051723/

Segítő közreműködését előre is köszöni a FruitVeB Csapata!

Üzleti ajánlatok

BAYER üzleti ajánlata: Movento – új rovarölő szer, szívó kártevők ellen

A Movento különlegessége a kétirányú szállítódásában rejlik, ezért a kipermetezés után fejlődő leveleket és gyökereket is képes megvédeni. Hatását ugyan lassan fejti ki, de hatástartama egészen hosszú. A célzott kártevőkön kívül más szívó kártevőket is visszaszorít. Jó példa erre almában a Movento vértetű ellen irányzott kezelése, amely egyúttal hatásos a zöld- és a szürke almalevéltetű, a levélpirosító almalevéltetű ellen is, valamint mellékhatása van az atkákra.

Almában vértetű és levéltetvek ellen elvirágzás után használható először, amikor a levélfelület már nagy, és a hajtásnövekedés intenzív. A kezelést a vértetű ellen időzítsük, és akkor végezzük, amikor az első lárva nemzedék a vízhajtásokról, alsóbb hajtásokról a magasabban lévő fiatal hajtásokra vándorol. Nagyon erős fertőzés esetén (nagy egyedszámmal és sikeresen áttelelő, korán felszaporodó állomány) virágzás előtt Calypso-val, vagy más (pl. pirimikarb) hatóanyagú készítménnyel védekezzünk, majd elvirágzás után (2-3 héttel később) Movento-val végezzük a kezelést. A kezelés a védekezés időszakában felszaporodó levéltetvek ellen is hatékony. Egymást követő kezelést 14 napnál korábban ne végezzünk. Egy vegetációban maximum kétszer alkalmazzuk.

Körtében körte-levélbolha ellen szintén elvirágzás után kezdjünk védekezni. Erős korai fertőzés esetén, ha virágzás előtt kell már védekezni, akkor más készítménnyel, pl. Envidor-ral, vagy más hatóanyag csoportba tartozó (pl. pirimikarb) hatóanyagú készítménnyel végezzünk kezelést.

Káposztafélékben három leveles állapottól alkalmazhatjuk a levéltetvek betelepedésének kezdetétől, de legkésőbb a kis kolóniák megjelenésekor.

A MOVENTO bemutatkozó anyagát a hírlevél melléklete tartalmazza!

13,5 milliárd forint a gazdák tevékenységének bővítésére

Megemelte a Vidékfejlesztési Minisztérium a mezőgazdasági termelők tevékenységének bővítését segítő (úgynevezett diverzifikációs) pályázat keretösszegét, így összesen 13,5 milliárd forint támogatást kaphatnak az érintett gazdák a Darányi Ignác Terv vidékfejlesztési programjából – jelentette be V. Németh Zsolt. A vidékfejlesztésért felelős államtitkár kiemelte: a február 15. és április 26. között megnyitott pályázatra 572 kérelem érkezett, összesen 16,5 milliárd forintos forrásigénnyel. Az MVH már meg is hozta az első 14 támogató határozatot, melyek kipostázása folyamatban van, további 48 döntés pedig véglegesítés előtt áll. A jelentkezők főként zöldterület-kezelési, építőipari tevékenységek kialakításához igényeltek támogatást, de szabadidős és turisztikai célú fejlesztéseket is megvalósítanának: falusi és egyéb szálláshely kialakítására, lovas-, bor- és agroturisztikai szolgáltatások bővítésére kértek forrást. A nyertesek átlagosan 30,5 millió forint támogatásra számíthatnak.

Bővebben >>

Kedvező módosulás a családi gazdálkodók támogatásigénylésében

A jogszerű földhasználat fogalmának kiterjesztésével a családi gazdálkodók számára kedvezően módosult a 2013. évi mezőgazdasági támogatások igénybevételét szabályozó és az egységes kérelemre vonatkozó szabályokat tartalmazó 22/2013. (IV. 8.) VM rendelet. A módosított szabályozás alapján családi gazdálkodó is benyújthat egységes kérelmet a családi gazdaság egész területére akkor is, ha valamely családi gazdaságba bevitt terület esetében az eddigi szabályozás szerint nem ő, hanem a családi gazdaság egy tagja minősült jogszerű földhasználónak. Fontos, hogy a családi gazdaság vezetője csak abban az esetben nyújthat be a gazdaság teljes területére támogatási kérelmet, ha a családi gazdaság más tagja valamely részterületre kérelmet nem nyújtott be. Többszörös benyújtás esetén a támogatás megvonásra kerülhet. Ha a családi gazdaság létrehozásáról szóló, eredeti szerződésben rögzítettekhez képest a családi gazdaság által használt földterületben változás állt be, és az nem került a 326/2001. (XII. 30.) Korm. rendelet 4. § (5) bekezdése alapján az illetékes kormányhivatalok Földművelésügyi Igazgatóságaihoz bejelentésre, azt sürgősen meg kell tenni, hiszen a szerződésnek a kérelemben megjelölt, június 9-ei földhasználatot kell tükröznie. A most megjelent módosítás tehát könnyítést jelent a családi gazdálkodók számára, de ehhez a Megyei Kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatóságának nyilvántartásában szereplő adatoknak meg kell felelniük a valós földhasználati viszonyoknak.

Bővebben >>

Programajánló

TÉSZ-ÉSZ / FruitVeB szamócatermesztés időszerű kérdései konferencia és gyakorlati bemutató

A TÉSZ-ÉSZNonprofitKft.aFruitVeB-bel közösen 2013. május 24-énszamócatermesztés témábanszakmaikonferenciát és gyakorlatibemutatótszervez Tápiószőlősön.

A rendezvény meghívóját a hírlevél melléklete tartalmazza!

Jelentkezési határidő: 2013. május 22. ( szerda)