FRUITVEB 2013. / 19. naptári hét

Aktuális ágazati hírek

Már csak egy hétig adható be szankciók nélkül az Egységes kérelem

Sokan a kedvező időjárás miatt elfoglaltak az aktuális mezőgazdasági munkákkal, azonban fontos odafigyelni arra is, hogy határidőn belül megtörténjen az egységes kérelmek beadása.

A késedelmi szankció nélküli terület alapú támogatásra csak azok a jogszerű földhasználók jogosultak, akik azt időben, azaz 2013. május 15-éig igénylik az egységes kérelem keretében. A határidő lejárta után, június 9-ig (ebben az évben június 10-ig) munkanaponkénti 1%-os támogatáscsökkentés mellett még benyújtható a kérelem, ezt követően azonban a beadásra már nincs mód. Fontos, hogy május 15-ig akkor is nyújtsák be kérelmüket a gazdálkodók, ha valamely területüket érintően még nem biztosak minden adatban, hiszen a határidő lejártát követően május 31-ig (ez évben június 2-ig) még szankciók nélkül lehetőség van a módosításokra (pl. további táblák bevitelére). Ezt követően a módosítás munkanaponként 1 %-os szankcióval még június 9-ig végrehajtható.

A fentiektől eltérően 2013. június 10-ig szankciómentesen benyújthatók az egységes kérelem keretében az alábbi kifizetési kérelmek:

- nem termelő mezőgazdasági beruházások, 
- ültetvénykorszerűsítés,
- lágy- és fásszárú energiaültetvények,
- kertészeti ültetvények korszerűsítése, valamint 
- gyümölcs és kertészeti ültetvények korszerűsítése.

Az egységes kérelem mielőbbi, zökkenőmentes beadása érdekében keressék fel a Gazdálkodói Információs Szolgálatot, azaz a kamarai ügyfélszolgálati tanácsadókat, vagy a falugazdászokat, akik a jogszabályi előírások alapján technikai közreműködőként vagy meghatalmazottként segítenek a kitöltésben és az ügyfélkapus továbbításban. Szem előtt kell tartani azonban, hogy meghatalmazott esetén a kérelem beadása csak a meghatalmazás MVH-hoz történő beérkezését és feldolgozását követően kezdhető meg. Ugyanez vonatkozik azokra a szervezetekre is, akik élnek az ez évtől rendelkezésre álló lehetőséggel, miszerint a cég képviseletére jogosult a saját ügyfélkapuján, önállóan is benyújthatja a kérelmeket. Ez esetben is csak az erre vonatkozó, elektronikusan kitöltött nyilatkozat beküldése és feldolgozása után kezdhető meg a kérelem kitöltése. Az esetleges fennakadások elkerülése érdekében semmiképp se hagyják az utolsó napokra a kérelem beadását!

Bővebben >>

Május 31-e az élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallási határideje

Április közepétől elérhető a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztosági Hivatal (NÉBIH) honlapján a 2013. évi élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallási felülete. Az élelmiszerlánc valamennyi szereplőjét érintő kötelezettségnek 2013. május 31-ig kell eleget tenni, hívja föl a figyelmet a NÉBIH Felügyeleti Díj és Forgalmazói Ellenőrzési Igazgatósága.

A felügyeleti díj megfizetése két egyenlő részletben történik. Az első részletet – azaz a díj 50%-át – 2013. július 31-ig, míg a másodikat 2014. január 31-ig kell átutalni a NÉBIH a 10032000-00289782-30006016 célszámlájára.
A bevallás elkészítéséhez szükséges regisztrációról, meghatalmazásról, illetve magáról a bevallás elkészítéséről részletes tájékoztatók olvashatók a NÉBIH honlapján. Emellett a hivatal a Jogalkalmazás javítása a mezőgazdasági szakigazgatásban című projekt részeként gyakorlati képzést is tart az érintetteknek, melyre szintén a weboldalon keresztül jelentkezhetnek az érdeklődők.
A tavalyi tapasztalatok alapján a NÉBIH arra kéri ügyfeleit, hogy bevallásuk megtételét ne halasszák az utolsó pillanatra.
A bevallással kapcsolatos kérdésekben a NÉBIH Felügyeleti-díj Ügyfélszolgálata a 06-1/336-9024-es telefonszámon, vagy a  felugyeletidij@nebih.gov.hu elektronikus levélcímen áll az ügyfelek rendelkezésére.

Bővebben >>

Dinnyeőrület lesz idén

Befejeződött a dinnye ültetése és vetése országszerte, 2013-ban a termelők tíz százalékkal nagyobb területen termelnek dinnyét, mint tavaly - tájékoztatta Simonka György, a magyar zöldség-gyümölcstermékek népszerűsítésével megbízott miniszteri biztos. A szántóföldi gyümölccsel beültetett és elvetett terület nagysága országosan meghaladja az ötezer hektárt, erre évek óta nem volt példa - hangsúlyozta a miniszteri megbízott. Kiemelte: Magyarország legnagyobb dinnyetermelő térségében, Békés megyében mintegy tíz százalékkal nőtt dinnye területe 2013-ban, az előzetes becslések szerint 3500-4000 hektár között lesz május végén a terület végleges nagysága. Hozzátette: Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a szántóföldi gyümölcs területe közel húsz százalékkal nagyobb, mint tavaly volt, Heves megyében és a jászsági térségben hasonló lesz az előző évihez. Július elsejétől lesz elegendő és jó minőségű hazai görögdinnye a piacon -hangsúlyozta a miniszteri megbízott. Kifejtette: a meleg és napsütéses időjárás kedvez a növénynek, a késői kitavaszodás okozott kisebb problémákat. A korai palánták kisebb része a hideg és a napfény hiánya miatt túlnőtte magát, kiültetésre alkalmatlanná vált, a termelőknek a nevelőházakban új palántákat kellett nevelniük. Az életképesebbek a hajtások visszacsípésével regenerálódtak. 2010 előtt a gyümölcs 30-40 százalékát értékesítették a termelők a hazai piacon, 2012-ben már a hatvan százalékát.

A piaci előrejelzések szerint 2013-ban a hazai piac további bővülése várható.

Bővebben >>

A gyapjaslepkék tömeges megjelenésével kell számolni 2013-ban

Idén újra találkozhatunk a gyapjaslepke hernyókkal hazánk erdeiben. A rovar tömegszaporodására általában 8-10 évenként kell számítani, ilyenkor hernyóik rendkívül nagy tömegben jelennek meg, lecsupaszítják a fákat, bokrokat

A hernyók petecsomóinak számából arra lehet következtetni, hogy a gyapjaslepkék várhatóan elsősorban Veszprém, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Baranya, Hajdú-Bihar, Tolna és Jász-Nagykun-Szolnok megyében jelennek majd meg tömegesen ebben az évben. A hernyók április-májusban kelnek ki a petecsomókból. A gyapjaslepke (Lymantria dispar) Európában, így Magyarországon is őshonos faj. Tömegszaporodása természetes folyamat, de az egyre szélsőségesebb időjárás, különösen a melegebb idő felerősítheti a jelenséget. Legkedveltebb táplálékai a különböző tölgy fajok, de tömegszaporodása esetén gyakorlatilag bármilyen növényen, akár tűlevelűeken is elképzelhető a rágása. Előfordulhat kerti haszonnövényeken is, szívesen táplálkozik különböző almatermésű, csonthéjas, héjas termésű gyümölcsfákon, de megél szőlőn, lombos díszfákon és díszcserjéken is. A gyapjaslepke tömeges szaporodása 2-3 év alatt magától összeomlik a fellépő táplálékhiány, valamint az őket fogyasztó más rovaroknak, illetve saját kórokozóiknak köszönhetően. A hernyók tavaszi, nyár eleji rágása után a fák újra kihajtanak, ősszel az erdőben járva gyakran már csak a szakértő fedezi fel a korábbi rágás nyomait. A fák nem szenvednek maradandó kárt, legfeljebb egyes, gyengébb egyedek pusztulhatnak el az évente ismétlődő rágás miatt.
A hernyókat erős szőr borítja, amely emberi bőrrel érintkezve elvétve allergiás reakciót – viszkető bőrpírt, esetleg hólyagokat – válthat ki, ritkán orvosi segítségre is szükség lehet. A bőrtünetek általában a szabadidős aktivitás után 8-12 órával jelentkeznek. Mindenképpen ajánlott betartani az alapvető higiéniás előírásokat és elkerülni, hogy a szőrös lepkehernyók érintkezzenek a szabad bőrfelülettel. A hernyók elszaporodása elleni növényvédőszeres védekezés elsősorban tüneti kezelés. Erre a megoldásra leginkább akkor van szükség, amikor a hernyók tömeges megjelenése zavarja a környéken élő embereket a hétköznapi teendők elvégzésében, a pihenésében. Erdőgazdálkodási és ökológiai szempontból jelenleg indokolatlan, hiszen ezt a természetes folyamatot emberi beavatkozással nem lehet hatékonyan, kedvező irányba befolyásolni. A rovarölő szeres védekezés ráadásul elkerülhetetlenül negatív hatással jár az erdei életközösséget alkotó fajokra. 
Az ilyen jellegű beavatkozást tehát csak alaposan indokolt esetekben lehet elrendelni, jelenleg a Balaton-felvidék egyes kiemelten veszélyeztetett térségeiben lehet szükség a növényvédőszeres védekezésre a lakosság életkörülményeinek megóvása érdekében.

Bővebben >>

Felülvizsgálják a megújulóenergia-hasznosítási cselekvési tervet

Felülvizsgálják a megújulóenergia-hasznosítási cselekvési tervet, és ennek során figyelembe veszik a folyamatosan fejlődő technológiákat, ugyanakkor a Magyarország által 2020-ra vállalt célkitűzés, a 14,65 százalékos megújulóenergia-részarány az energiafelhasználásban változatlanul megmarad - mondta Horváth Attila Imre, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) zöldgazdaság fejlesztésért, klímapolitikáért és kiemelt közszolgáltatásokért felelős helyettes államtitkára csütörtökön Budapesten. A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) közép-magyarországi szervezete Zöld energia 6. címmel rendezett országos konferenciáján Horváth Attila Imre az MTI-nek kifejtette: a kormány több program révén is támogatja a zöldenergia bevezetését Magyarországon. Az Új Széchenyi Tervben több programban is, illetve a zöld beruházási rendszerben pedig a kvótaértékesítésből finanszírozza a kormány az energiahatékonyságot szolgáló fejlesztéseket, illetve a megújuló energiák elterjesztését - mutatott rá. Horváth Attila Imre elmondta: folyamatosan dolgoznak az energiahatékonyságot, energiamegtakarítást eredményező lehetőségeken, a 2014-2020-as tervezési időszakban is jelentős forrást kívánnak allokálni az állami intézmények számára az ilyen típusú fejlesztéseire a Környezet és Energia Operatív Programban (KEOP). Pontos összeget még nem lehet tudni, a tárgyalások folyamatban vannak az Európai Unióval - tette hozzá. A lakossági épületek esetében is az energiahatékonysági felújítását, a zöldenergiával történő ellátását, a megújuló energiát elterjesztését az Európai Unió a jövőben is vélhetően támogatni fogja - tette hozzá.

Bővebben >>

FruitVeB online felmérés a gyümölcslé fogyasztásról

A FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet felmérést készít a magyar lakosság gyümölcslé fogyasztási szokásairól, Kérjük, segítse a felmérés sikerét a honlapon található kérdőív kitöltésével: www.kerdoivem.hu/kerdoiv/626051723/

Segítő közreműködését előre is köszöni a FruitVeB Csapata!

Üzleti ajánlatok

BAYER üzleti ajánlata: Movento – új rovarölő szer, szívó kártevők ellen

A Movento különlegessége a kétirányú szállítódásában rejlik, ezért a kipermetezés után fejlődő leveleket és gyökereket is képes megvédeni. Hatását ugyan lassan fejti ki, de hatástartama egészen hosszú. A célzott kártevőkön kívül más szívó kártevőket is visszaszorít. Jó példa erre almában a Movento vértetű ellen irányzott kezelése, amely egyúttal hatásos a zöld- és a szürke almalevéltetű, a levélpirosító almalevéltetű ellen is, valamint mellékhatása van az atkákra.

Almában vértetű és levéltetvek ellen elvirágzás után használható először, amikor a levélfelület már nagy, és a hajtásnövekedés intenzív. A kezelést a vértetű ellen időzítsük, és akkor végezzük, amikor az első lárva nemzedék a vízhajtásokról, alsóbb hajtásokról a magasabban lévő fiatal hajtásokra vándorol. Nagyon erős fertőzés esetén (nagy egyedszámmal és sikeresen áttelelő, korán felszaporodó állomány) virágzás előtt Calypso-val, vagy más (pl. pirimikarb) hatóanyagú készítménnyel védekezzünk, majd elvirágzás után (2-3 héttel később) Movento-val végezzük a kezelést. A kezelés a védekezés időszakában felszaporodó levéltetvek ellen is hatékony. Egymást követő kezelést 14 napnál korábban ne végezzünk. Egy vegetációban maximum kétszer alkalmazzuk.

Körtében körte-levélbolha ellen szintén elvirágzás után kezdjünk védekezni. Erős korai fertőzés esetén, ha virágzás előtt kell már védekezni, akkor más készítménnyel, pl. Envidor-ral, vagy más hatóanyag csoportba tartozó (pl. pirimikarb) hatóanyagú készítménnyel végezzünk kezelést.

Káposztafélékben három leveles állapottól alkalmazhatjuk a levéltetvek betelepedésének kezdetétől, de legkésőbb a kis kolóniák megjelenésekor.

A MOVENTO bemutatkozó anyagát a hírlevél melléklete tartalmazza!

ECO ROYAL KFT gyomirtástechnológiai ajánlata

Gyomirtástechnológiai ajánlat a micron gyomirtógépek forgalmazójától

BEMUTATÓ FILMEKÉRT KATTINTSON IDE:  http://www.microngyomirto.com/index.php name=Content&pa=showpage&pid=20

Kézi elektromos gyomirtógépeink:

A Herbiflex-4 egy CDA-technológiájú gyomirtó berendezés, ami szektoriálisan nyitott szórófejének köszönhetően célzott vegyszerkijuttatást tesz lehetővé 18-50 (-105)cm-ig. A gyomirtógéppel, minden vízben tökéletesen oldódó vegyszer kijuttatható (jelenleg kb. 40-féle vegyszerrel használják). Glifozát hatóanyagú vegyszerkeverékkel (1 liter vegyszer + 4 liter víz) átlagosan 7500 folyóméter írtható le 50cm szélességben. A gép 4db góliát elemmel átlagosan 50 órát üzemképes, ezalatt akár 20ha ültetvényfelület is kezelhető. Ezt a típust használják szőlő- és gyümölcstermő területek sorok alatti gyomirtására, kerítések, villanypásztorok alatti gyomirtásra, zöldségtermesztésben sorok közti, fóliasátrak közötti, illetve a sátrak oldalának gyomirtására, bakhátak közti kezelésekre, stb. A gép ára 2013-ban 63 000Ft+Áfa. Árfolyamtól függően kedvező feltételekkel szerezhetők be a gépek közvetlenül Angliából is, amiről szívesen tájékoztatjuk az érdeklődőket.

A Herbi-4 szintén CDA-technológiájú berendezés, de szórófeje körkörösen, 60cm sugarú körben (120cm széles sávban) juttatja ki a vegyszert. 5 liter vegyszerkeverékkel glifozátos gyomirtószer esetében 3000-3500 folyóméter írtható le 120cm szélességben. Ezt a típust elsősorban magasan koronásított gyümölcsültetvényekben (hagyományos alma, csonthéjas, stb.), egybefüggő területek kezelésére (focipályák, üres területek, ipari udvarok, stb.), illetve kerítés vagy villanypásztor alatti sávok gyommentesítésére használják. A gép ára 2013-ban 41 730Ft+Áfa. Árfolyamtól függően kedvező feltételekkel szerezhetők be a gépek közvetlenül Angliából is, amiről szívesen tájékoztatjuk az érdeklődőket.

A gépekkel bármilyen, vízben tökéletesen oldódó vegyszer (folyadék, szuszpenzió koncentrátum) kijuttatható. A vegyszer megtakarítás mértéke 30-50%. A vízfelhasználás minimális. A munkavégzés könnyedebb. A megtérülés gyors.

További információ, még több gép, megrendelés: www.microngyomirto.com;
Telefon: +3630/206-5547, Erdélyi György

Az Eco Royal Kft. gyomirtás-technológiai ajánlatát a hírlevél melléklete tartalmazza!

Pályázatfigyelő

2013: 690 milliárdnyi támogatás

Az agrárközigazgatás egy év alatt 650-690 milliárd forint támogatást fizet ki az ágazat szereplőinek - közölte Palkovics Péter, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnöke hétfőn Debrecenben sajtótájékoztatón.

A legnagyobb tétel a területalapú támogatás, amelyre május 15-ig adhatják be az igényeiket szankciómentesen a gazdák - tette hozzá az újraválasztott hajdú-bihari agrárkamara bemutatkozó fóruma előtt tartott tájékoztatón a debreceni Megyeházán.

Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára az új agrárkamarát egyfajta szellemi infrastruktúrának nevezte, Jakab István, az Országgyűlés alelnöke pedig arról beszélt, hogy jövő év május elsejéig elfogadja a parlament a termőföld forgalmáról szóló törvényt, amely továbbra is tiltja majd a gazdasági társaságok termőföld-vásárlását.

Bővebben >>

MVH közlemény a mezőgazdasági biztosítás díjához nyújtott támogatás feltételeiről

A 2013. évi mezőgazdasági biztosítás díjához nyújtott támogatás igénybevételi feltételeiről szóló 80/2013. (V.08.) számú MVH közlemény ide kattintva letölthető!

Számolja ki, mennyi támogatásra számíthat 2013-ban!

Az AKI honlapján található támogatás kalkulátort kiegészítették a 2013-as modulációra vonatkozó számításokkal. Az alapadatok megadása után az alkalmazás jelzi, ha az Ön gazdaságára vonatkozhat a közvetlen kifizetések kiigazításának keretében megvalósuló támogatáscsökkentés. Ennek számításához néhány plusz adatot kell megadnia. A moduláció összegét a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal számolja ki, az alábbi linken található adatok csak tájékoztatásul szolgálnak, nem írják felül az MVH által számított modulációt.

Támogatás kalkulátor, moduláció számítás: https://www.aki.gov.hu/tamogatas

Programajánló

TÉSZ-ÉSZ / FruitVeB integrált szántóföldi zöldségtermesztés időszerű kérdései konferencia

A TÉSZ-ÉSZNonprofitKft.aFruitVeB-bel és Róna-Ker TÉSz-szel közösen 2013. május 16-ánaz integrált szántóföldi zöldségtermesztés témábanszakmaikonferenciát és gyakorlatibemutatótszervez Szabadszálláson. A TÉSZ-ÉSZ Nonprofit Kft. a FruitVeB-bel és a Róna Ker-TÉSZ-szel közösen az integrált szántóföldi zöldségtermesztés témában 2013. május 16-án szakmai konferenciát és bemutatót szervez Szabadszálláson. Jelentkezési határidő: 2013. május 11. ( Hétfő)

A rendezvény meghívója ide kattintva letölthető!

TÉSZ-ÉSZ / FruitVeB szamócatermesztés időszerű kérdései konferencia és gyakorlati bemutató

A TÉSZ-ÉSZNonprofitKft.aFruitVeB-bel közösen 2013. május 24-énszamócatermesztés témábanszakmaikonferenciát és gyakorlatibemutatótszervez Tápiószőlősön.