FRUITVEB 2012. / 49. naptári hét

Aktuális ágazati hírek

Stratégia, szakmai alapon

Stratégiapontosításra gyűltek össze az ágazat szereplői a FruitVeB Gyümölcstermelői Főbizottság kibővített ülésén. Az idei gyümölcspiaci helyzet értékelése során olyan új adatok kerültek napvilágra, amelyeket a stratégia megalapozásához gyűjtöttek össze a szakmaközi szervezet vezetői a gyümölcstermesztők, feldolgozók és kereskedők segítségével.

Nem volt sikertörténet ez az év, kezdte bevezetőjét Csizmadia György, a főbizottság elnöke. A fagykár után aszályos időszak következett, a magyar ültetvényeknek pedig csak igen kis hányadát öntözzük. Szinte minden gyümölcsből hiány volt-van a frisspiacon, ennek ellenére nem lehet drágábban eladni a termést, hanem külföldről érkezik áru az itthon hiányzó mennyiség pótlására. Láthatóan csökken a nagybani piac szerepe, az áruházláncokhoz helyeződik át a kereskedelem. A feldolgozóknak az okoz gondot, hogy nem tudnak mit kezdeni az évről évre ingadozó hazai kínálattal. Ördögi kör a magas áfa miatt kialakuló feketekereskedelem és áfa-csalás, a tisztességes cégek behozhatatlan hátrányba kerülnek miatta. A FruitVeB vezetői szeretnének tárgyalni a kormánnyal arról, hogy javítani lehessen a telepítési támogatásokkal kapcsolatos eljárásrenden, az ugyanis ma a támogatások igénybevételének legnagyobb akadálya.

Bővebben >>

240 ezer tonna almasűrítmény készült az idén az Agrana-Juice hazai üzemeiben

Befejezte az idei léalma-feldolgozást az Agrana-Juice Magyarország Kft., az osztrák érdekeltségű cég mintegy 240 ezer tonna gyümölcsből készített sűrítményt – közölte Szigeti Zoltán ügyvezető-igazgató hétfőn az MTI-vel. A cégvezető elmondta: a társaság három, vásárosnaményi, anarcsi és hajdúsámsoni feldolgozóüzemében több mint kétezer kelet-magyarországi termelőtől vett át almát, augusztustól novemberig.

Hozzátette, hogy az idén nettó 31-32 forint közötti átlagárat fizettek a gyümölcs kilogrammjáért, ami az utóbbi években jó felvásárlási árának számított. A három üzemben a 100 állandó dolgozó mellett 140 idénymunkás is segítette a feldolgozást. A mostani 240 ezer tonnás mennyiség a tavalyi feldolgozásnak több mint a duplája, akkor 100 ezer tonna almából készítettek sűrítményt. Az Agrana-Juice Kft. a múlt évben 12 milliárd forint árbevételt ért el, az idén ennél több várható, a végleges adatok a február végi évzáráskor derülnek majd ki - jegyezte meg Szigeti Zoltán.
Az idei tavasz elején a kelet-magyarországi térségben, ahol az ország 27 ezer hektáros almatermő területének a 60 százaléka található Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, gyengébb termésre számítottak a szakemberek. Különösen Szabolcsban, amely legnagyobb almatermő tájegység a 10 ezer hektár feletti termőterületével. A Nyírségben ugyanis áprilisban mínusz 3-9 fok közötti hőmérsékletet, a fagyzugos helyeken pedig még ennél is többet mértek. A húsvéti fagy ellenére épen maradt virágok azonban kielégítő termést hoztak, végül közepes-jó almatermés volt a kertekben. Az egy évvel korábbinál - amikor szintén fagy érte a virágzó ültetvényeket - mintegy másfélszer több alma termett a fákon.

Forrás: MTI Eco

A feketegazdaság ellen küzd a NÉBIH kiemelt ellenőrzéseket végző csoportja

Kiemelt, az élelmiszerláncot és az élelmiszerbiztonságot veszélyeztető ügyekben lép fel a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) kiemelt ellenőrzéseket végző csoportja. Az országos illetékességgel rendelkező csapat többek között a fogyasztók jelentős részét érintő vészhelyzetek esetén, kiemelt ügyekben, csalással és hamisítással szemben jár el.

Napjainkra nemzetközivé vált az élelmiszerek és más élelmiszerlánc-termékek (pl. növényvédő-szerek, állatgyógyászati szerek, stb.) hamisítása. A hamisítás, a csalás, a szándékos élelmiszerszennyezés az egészséget jelentősen veszélyeztetik, és ezzel a hagyományos nemzeti élelmiszerlánc-felügyeleti rendszerek nehezen tudják felvenni a küzdelmet. A lánc egészét lefedő ellenőrzési, felügyeleti rendszer veszélyhelyzet esetén lehetőséget ad az azonnali beavatkozásra. A hivatal a megelőző jellegű felügyelet, az egyes esetekre való gyors reagálás és a feketekereskedelem elleni küzdelem érdekében hozta létre a csoportot.

A csapat a hivatal teljes hatáskörét lefedve végzi ellenőrzéseit. A kiemelt vizsgálatokat többek között az élelmiszer-előállítás, forgalmazás területén előforduló csalás, hamisítás esetén, vagy épp a fogyasztók jelentős részét érintő vészhelyzetekkor végzik. Rendszeresen tartanak ellenőrzéseket a Budapesti Nagybani Piacon, de – az élelmiszerlánc-felügyeletet ellátó megyei szervek bejelentései alapján – egyedi ügyeket is vizsgálnak.

A gyors reagálást segíti a hivatal által létrehozott zöldszám is (06-80-aNÉBIH, azaz 06-80/263-244), amelyen a fogyasztók élelmiszerbiztonsági szabálytalanságok észlelése esetén bejelentéseket tehetnek.

Az esetek többsége nagy vagyoni értékhez kapcsolódik, ezért számos ellenőrzés a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal közösen, illetve rendőrségi támogatás mellett zajlik.

A csoportban jelenleg 11, különböző területről érkező NÉBIH szakember dolgozik. A tagok között található állatorvos, növény-egészségügyi szakember, agrármérnök és jogász is. Az ellenőrzések nagy száma miatt a NÉBIH a csoport további bővítését tervezi.

Ötödével kevesebb pálinka

Az idén, a tavalyinál mintegy 20 százalékkal kevesebb házi pálinka készül, mert az aszály és a tavaszi fagyok miatt kevesebb nyári gyümölcs termett – mondta Mihályi László, a Gyümölcspálinka-főzők Egyesületeinek Országos Szövetségének főtitkára.

Tavaly a bérfőzők, kihasználva a kedvezményes lehetőséget 5,8 millió hektoliterfok, zömében adómentes házi pálinkát főztek le. Ehhez további másfél-két millió hektoliterfoknyi pálinkát lehet hozzászámolni, ami a tízezerre becsült házi készüléken főtt le és kiderül, hogy nem kevésről, közel 16 millió liter, fogyasztható pálinkáról van szó. (Egy hektoliterfok pálinka egy liter, 100 százalékos töménységű szesznek felel meg).

Bővebben >>

Növekedési pályán a dinnyeágazat

Növekedési pályára állt a hazai dinnyeágazat - jelentette ki a vidékfejlesztési miniszter szombaton Medgyesegyházán, a Nemzeti Dinnye Program értékeléséről szóló konferencián. A dinnyepiacot sikerült a rendezettség irányába terelni, a gazdák jó évet zártak, a termelők és a kereskedők egyaránt tisztességes jövedelemhez jutottak, mondta Fazekas Sándor.

Hozzátette: a fogyasztók is jól jártak, igazolt származású, minőségi hazai gyümölcsöt vásárolhattak. 2012-ben ötezer hektáron háromezer regisztrált termelő állított elő dinnyét, ötszáz hektárral nagyobb területen, mint 2011-ben. A termés 60 százaléka a hazai piacon került értékesítésre, 40 százalék ment exportra. Fazekas Sándor a dinnyetermelés jövőjéről azt mondta: a régi exportpiacok visszaszerzése a cél. A kormány erősíti az exportmarketinget, kampány indul 2013-ban a német, a lengyel és a cseh piacok, ahol még emlékeznek a fogyasztók a magyar dinnyére. Két-három éven belül a termőterület a jelenlegi kétszeresére növelhető. A dinnyetermelés fejlesztésére és korszerűsítésére EU- támogatást lehet igénybe venni 2013-tól - közölte a miniszter. A kertészeti agrártámogatási pályázati ablak 2013-ban nyílik, hajtató berendezésekre, kertészeti gépekre lehet pályázni. A beruházási költségek 35 százalékához nyerhető el vissza nem térítendő EU-támogatás, tíz százalékkal több a hagyományos szántóföldi technológiákhoz viszonyítva. Simonka György, a Magyar Dinnyeszövetség elnöke a fórumon azt mondta: van jövője az ágazatnak, amelyben egyre több család talál vidéken megélhetést.

Forrás: MTI

Üzleti ajánlatok

Megrendelhető német nagybani piaci árinformációk!

Ismételten szeretnénk felhívni figyelmüket új árinformációs szolgáltatásunkra, melynek segítségével mindössze havi 1250 Ft +ÁFA összegtől naprakész zöldség-gyümölcs piaci árinformációkhoz juthat a hat legnagyobb német nagybani piacról.

Amennyiben szeretné megrendelni a gyakoribb árinformációk megküldését, úgy a hírlevél mellékletében szereplő megrendelőlapotkitöltve szíveskedjen visszaküldeni a megadott elérhetőségeinkre.

Pályázatfigyelő

Változik a szőlő- és gyümölcsös ültetvények műveléséhez nyújtott csekély összegű (de minimis) támogatás igénybevételi eljárása

2013. január 1-jével lép hatályba a szőlő- és gyümölcsös ültetvények műveléséhez nyújtott csekély összegű (de minimis) támogatásról szóló 91/2012. (VIII. 29.) VM rendelet, ami az ún. „gázolaj de minimis” támogatást eddig szabályozó rendeletet váltja fel. Az új rendelet több ponton is jelentősen módosítja a támogatás igénybevételének korábbi eljárását.

A 2012. tárgyévre vonatkozó támogatási kérelmet már kizárólag a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés feltételeiről és szabályairól szóló 341/2007. (XII. 15.) Kormányrendelet szerinti éves adóbevallási nyomtatvány részeként lehet benyújtani a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV), elektronikus úton vagy papír alapon. Az a mezőgazdasági termelő, aki a jövedékiadó-visszatérítés igénylését elektronikusan nyújtja be, a gázolaj „de minimis” támogatási kérelmét is kizárólag elektronikus úton nyújthatja be. A támogatási kérelem nyomtatványa a 91/2012. (VIII. 29.) VM rendelet 2013. január 1-jei hatálybalépést követően lesz elérhető a NAV honlapján. E kérelemben kell feltüntetni a támogatás alapját képező mezőgazdasági területek és a számlák adatait, továbbá itt kell megtenni a szükséges nyilatkozatokat is.
A gázolaj „de minimis” támogatási kérelem alapján indult eljárásban hiánypótlásra nincs lehetőség, ezért ügyelni kell a kérelem pontos és hiánytalan kitöltésére.
A vámhatóság a kérelmek adatait elektronikus úton továbbítja az Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) részére, ahol döntés születik a megítélhető támogatásról. Az MVH a jogos támogatásokat a döntés meghozatalát követően, a forrás rendelkezésre állásától számított 45 napon belül fizeti ki.
Az új támogatási rendelet alapján a szabad mezőgazdasági de minimis kerete összegéig az is szerezhet részleges támogatási jogosultságot, aki a teljes igényelhető támogatással már túllépné az egyéni de minimis keretét.
A támogatás egységösszege változatlanul 95 Ft/l, ami a ténylegesen felhasznált, de legfeljebb 100 l/ha gázolaj után vehető igénybe.
Az online ügyfélszolgálati rendszer kibővítésre került az MVH-nál, így az összes EMVA-ból finanszírozott jogcím és az Egységes Kérelem jogcímeivel kapcsolatos információk elérhetőek az www.mvh.gov.hu oldalon az Elektronikus ügyintézés menüpont Ügyfél tájékoztatási rendszer alkalmazásban.

Programajánló

FruitVeB évértékelő ülés – 2012. december 17.

Tisztelettel meghívjuk

a FruitVeB évértékelő ülésére,

amelyet

2012. december 17-én (hétfőn) 10.00 órától tartunk
a Vidékfejlesztési Minisztérium Darányi Ignác termében
(1055 Budapest, Kossuth Lajos tér 11.)

Regisztráció: 9.30 órától

Napirend:

  1. A zöldség-gyümölcs ágazat helyzete és jelentősége
    Előadó: Dr. Budai Gyula parlamenti államtitkár, Vidékfejlesztési Minisztérium

  2. A zöldség-gyümölcs ágazat 2012. évi értékelése
    Előadó: Dr. Mártonffy Béla elnök, FruitVeB

  3. Az Országgyűlés Mezőgazdasági bizottság Kertészeti albizottságának tevékenysége
    Előadó: Farkas Sándor elnök, Kertészeti albizottság

  4. A Magyar Agrárkamara feladatai és programja
    Előadó: Dr. Győrffy Balázs átmeneti elnök, Magyar Agrárkamara

Személyes megjelenésére számítunk!
A meghívót a mellékletek közt találja!

„Szaporítóanyag használat a gyümölcstermesztésben” – 2012. december 18.

A Magyar Gyümölcstermelők Szövetsége, a FruitVeBGyümölcstermelőiFőbizottsága és aTÉSZ-ÉSZNonprofitKft. együttműködésével „Szaporítóanyag használat a gyümölcstermesztésben” címmel egynapos rendezvényt szervez, melyre tisztelettel MEGHÍVJUK.

A rendezvény időpontja: 2012. december 18. kedd (9.30-15.00)

A rendezvény helyszíne: Budapesti Corvinus Egyetem - Elnöki Tanácsterem (1118 Budapest, Villányi út 35-43. K. épület II. emelet)

A rendezvény meghívóját és a jelentkezési lapot a mellékletek közt találja!

Fruit Logistica Szakvásár – Berlin, 2013. február 6-8. – Csoportos kiutazási ajánlat

A ProkoTravel Kft az elmúlt évekhez hasonlóan egyéni és csoportos kiutazást szervez a 2013. február 6-8. között megrendezésre kerülő Fruit Logistica szakkiállításra.